Що нового
13 грудня
Графіки відключення світла і навчання в школах: які виклики долають вчителі, батьки та учні
Регулярні атаки росії по енергосистемі України додатково ускладнюють доступ учням до якісної та повноцінної освіти. Одночасно це ускладнює й роботу педагогів. Заклади освіти не належать до критичної інфраструктури. Це означає, що загальні правила графіків знеструмлення діють і для шкіл.
МОН ще влітку рекомендувало школам розглянути можливі опції на випадок відключень:
- перенести розклад занять на світловий день (починати не о 8:00 чи 8:30, а о 9-й чи 10-й ранку);
- переглянути тривалість зимових канікул;
- у найкритичніших випадках переходити на дистанційне навчання.
Синхронне й асинхронне навчання📅
Генератори, які мають школи, часто можуть забезпечити лише потреби укриття та пункту незламності. Не всі школи мають змогу організувати навчання в одну зміну, тож учні, що навчаються в другу зміну, найбільше потерпають від відключення електроенергії. Найчастіше учнів відпускають додому, і процес навчання стає неконтрольованим.
Дистанційне навчання в синхронному режимі за графіків відключення світла стає неможливим. Вихід — асинхронне дистанційне навчання як варіант надолуження освітніх втрат. Проте організаційно унормувати ці форми навчання так, щоб педагоги могли оптимально спланувати свій робочий час, складно. Тож частина освітнього процесу за умови, що школа працює офлайн, в умовах знеструмлення стає неконтрольованою і переходить на самоопрацювання матеріалу учнями та асинхронне дистанційне навчання.
Сайт Нової української школи провів опитування в групі «БАТЬКИ SOS» на фейсбуці щодо навчання учнів в умовах відключення світла. Ось кілька варіантів, які засоби допомагають учням та вчителям продовжувати навчання:
- Діти носять в школу ліхтарики, павербанки й акумуляторні лампи
- Батьки купують в клас кемпінгові світильники, зарядні станції, настільні лампи з акумуляторами
- У школі є зарядні станції екофлоу
- Вчителі уроків не проводять, а матеріал дають на самоопрацювання
За словами міністра освіти Оксена Лісового, питання забезпечення закладів освіти матеріально-технічними засобами мають розвʼязувати органи місцевого самоврядування.
«У нас близько 30% закладів освіти забезпечені генерацією, але вона різна. Є доволі потужна, яка дозволяє закладу освіти працювати загалом, а є слабкі, коли може працювати лише пункт незламності, який розміщений у школі», – сказав він.
Рішення про використання технологій дистанційного навчання в освітньому процесі ухвалює педагогічна рада закладу освіти до початку навчального року або упродовж навчального року, якщо виникли обставини, що потребують організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання.
12 грудня
Як проходитиме сертифікація вчителів у 2025 році?
Перевірки та інституційний аудит: яка різниця
Найближчим часом в Україні розпочнеться реєстрація для проходження сертифікації педагогічних працівників у 2025 році. Однак потенційні учасники вже зараз можуть почати підготовку до незалежного тестування фахових знань і вмінь.
У 2025 році стати учасником сертифікації вчителів зможуть наступні категорії:
- вчителі початкових класів;
- вчителі української мови та літератури;
- вчителі математики;
- вчителі історії та громадянської освіти.
Зокрема наступного року будуть проведені сертифікаційні процедури для нової категорії педагогів — учителів іноземної мови (насамперед англійської).
Для того, щоб підготуватися до проходження незалежного тестування, потрібно ознайомитися з програмами тестування та загальними характеристиками сертифікаційних робіт.
Зі свого боку Український центр оцінювання якості освіти вже опублікував загальні характеристики тестів незалежного тестування фахових знань та вмінь, де визначено розподіл завдань відповідно до розділів / підрозділів перелічених попередньо програм, і схеми нарахування балів за виконання тестових завдань.
Нагадаємо, що як і раніше для виконання завдань незалежного тестування вчителі всіх категорій матимуть 180 хвилин. Проте кількість і форми завдань, а також максимальна кількість балів, яку може набрати учасник / учасниця, виконавши всі завдання тесту, різняться в сертифікаційних роботах для різних категорій учителів.
Як виглядатимуть завдання для вчителів:
- Тест для вчителів початкових класів міститиме 85 завдань двох форм: з вибором однієї правильної відповіді (80 завдань) та відкритої форми з короткою відповіддю (5 завдань). Максимальна кількість балів, яку може набрати учасник / учасниця, правильно виконавши всі завдання тесту, — 90.
- Тест для вчителів української мови та літератури також міститиме 85 завдань двох форм: з вибором однієї правильної відповіді (75 завдань) та на встановлення відповідності (10 завдань). Максимальна кількість балів — 115.
- Тест для вчителів математики міститиме 70 завдань трьох форм: з вибором однієї правильної відповіді (57 завдань), на встановлення відповідності (3 завдання) та відкритої форми з короткою відповіддю (10 завдань). Максимальна кількість балів — 86.
- Тест для вчителів історії міститиме 80 завдань чотирьох форм: з вибором однієї правильної відповіді (69 завдань), на встановлення відповідності (4 завдання), на встановлення правильної послідовності (4 завдання) та з вибором трьох правильних відповідей із семи запропонованих варіантів відповіді (3 завдання). Максимальна кількість балів — 106.
Окрім того, МОН збільшило коло педагогів, які можуть проходить сертифікацію, а також визначило їх граничну кількість у 2025 році. Таким чином, не більше 1500 вчителів початкових класів, не більше ніж 1000 осіб для кожної категорії з української мови і літератури та математики, не більше 500 вчителів англійської мови.
Реєстрація для участі в процедурах сертифікації для вчителів усіх зазначених категорій триватиме з 23 грудня 2024 року до 09 січня 2025 року й відбуватиметься у два етапи:
- з 23 грудня до 06 січня — у межах граничної кількості, визначеної для кожного регіону;
- з 7 до 9 січня — у межах загальної граничної кількості, визначеної наказом для кожної категорії.
За матеріалами УЦОЯО
12 грудня
Вчителі повинні будуть надавати довідки про несудимість
Перевірки та інституційний аудит: яка різниця
В Україні можуть найближчим часом впровадити надання довідок про несудимість для всіх працівників закладів освіти. Це має покращити безпеку дітей від потенційно небезпечних осіб.
Таку тезу зазначила освітній омбудсмен Надія Лещик під обговорення пріоритетів своєї діяльності.
«Пропонувала і буду наполягати далі на тому, щоб цей пункт (законопроєкт від 2 вересня 2024 року №11543) був застосований не лише до охоронців, а до всіх без винятку працівників закладу освіти. Тож буду висувати відповідну пропозицію до цього законопроєкту під час підготовки до другого читання», — акцентувала очільниця Офісу освітнього омбудсмена.
Як вона зауважила, таку довідку про несудимість можна легко та швидко отримати в застосунку Дія.
За інформацією Освіторії
12 грудня
В Україні збільшать розмір штрафу за скоєння булінгу
Про Держстандарт профільної середньої освіти
У листопаді 2024 року новою очільницею Служби освітнього омбудсмена стала Надія Лещик. Нещодавно вона поділилася своїми планами діяльності та змінами, які очікують на сферу освіти.
Одним із пріоритетів своєї діяльності омбудсмен назвала покращення механізмів захисту дітей від булінгу в закладах освіти. А також вона визначила суворіше покарання за скоєння булінгу.
Серед нинішніх недоліків у системі захисту дітей освітній омбудсмен виокремила вчителів, яких суд визнав винними у вчиненні булінгу. Але вони продовжують працювати, сплативши невеликий штраф, і можуть працевлаштуватися до іншого закладу освіти.
Важливо, що булінг — повторюване явище. Це означає, що вчитель неодноразово цькував дитину і може продовжити цькувати її або інших дітей.
«На мою думку та на думку інших законодавців, такий учитель має бути відсторонений від педагогічної діяльності на певний період», — зауважила Надія Лещик.
Як проаналізували в Офісі освітнього омбудсмена, більшість випадків не отримують судового вироку. Відповідно до аналізу судових рішень про булінг та статистики Державної судової адміністрації України:
- 45% звернень отримують вирок,
- 55% — залишаються без судового реагування через сплив строків накладення адміністративного стягнення (лише три місяці) та неналежне оформлення документів, зокрема нестачу доказів. Адвокати булерів активно цим користуються, затягуючи процес.
Для цього посадовиця закликає до збільшення терміну розгляду справи до року. Адже три місяці мало, щоб суд встигав розглядати справу та виносити рішення.
Ще однією важливою зміною має стати суттєве збільшення штрафів за булінг. Нині сума штрафу становить 850 — 1700 гривень — це невелика сума, яка не усіх змушує замислитись над змінами підходів у вихованні дитини.
За словами Надії Лещик, уже розроблено законопроєкт нового кодексу про адміністративні правопорушення. Там є пропозиція суттєво підвищити штрафи, зокрема і за булінг.
«Моя особиста думка: дієвий штраф за булінг — від 10 000 грн. Така сума змусить серйозно замислитись і стане пересторогою для учасників освітнього процесу», — акцентувала очільниця Офісу освітнього омбудсмена.
Інші пріоритети у роботі освітнього омбудсмена:
- Розробити механізм недопуску осіб, що здійснюють колабораційну діяльність, до роботи в закладах освіти України;
- Впровадити довідки про несудимість для всіх без винятку працівників у закладі освіти;
- Вдосконалювати освітнє законодавство, виявляти та усувати прогалини;
- Підтримувати дітей з особливими освітніми потребами;
- Регламентувати взаємодію батьків з учителями;
- Провадити правопросвітницьку роботу;
- Допомагати молоді краще розуміти свої права.
За матеріалами Освіторії
12 грудня
МОН опублікувало рекомендації щодо атестації педагогів у 2024-2025 н.р.
Маємо рекомендації від Міністерства освіти — як за оновленим Положенням про атестацію педагогічних працівників провести її у 2024/2025 навчальному році. Ознайомтеся із ними, якщо ви керівник закладу освіти чи педагог.
У документі є відповіді на запитання:
- Щодо строку повноважень атестаційної комісії
- Щодо створення атестаційної комісії і зміни її складу
- Про атестацію педагогічного працівника філії закладу загальної середньої освіти
- Стосовно документів для проходження атестації
- Щодо присвоєння кваліфікаційних категорій педагогам, які мають освітньо-науковий / освітньо-творчий ступінь вищої освіти, науковий ступінь або вчене звання
- Про особливості присвоєння кваліфікаційних категорій педагогам, які не мають педагогічної освіти, але мають стаж роботи в одній із галузей економіки
Нова редакція Положення про атестацію педагогічних працівників уже набула чинності. Тож організовувати та проводити атестацію у 2024/2025 н. р. потрібно з урахуванням змін і нововведень. Щоб упоратися із цим завданням, завітайте на вебінар.
- Про випадки недотримання послідовності у присвоєнні педагогічного звання або кваліфікаційної категорії
- Щодо збереження педагогічних звань і кваліфікаційних категорій в разі переведення педагога в інший заклад освіти або на іншу посаду в тому ж закладі освіти
Більше про зміни в процедурі атестації, які запровадило нове положення, читайте у наших статтях:
За інформацією МОН
11 грудня
Долучайтеся до громадського обговорення щодо положення про ясла та дитсадок
Освітні цикли — плануємо роботу з дітьми по-новому
У Міністерстві освіти і науки висунули для громадського обговорення проєкт Положення про ясла та дитячий садок. Цей документ розроблено відповідно до доручення Прем’єр-міністра України.
Мета проєкту — підготовка проєктів нормативно-правових актів стосовно дошкільної освіти дітей, необхідних для реалізації Закону України «Про дошкільну освіту».
Ознайомитися зі змістом запропонованого Положення можна в прикріпленому документі.
Свої коментарі, зауваження та пропозиції до зазначеного проєкту Положення можна надсилати в довільній формі до 25 грудня 2024 року на електронну адресу: [email protected]. Контактна особа для надання консультацій: Нерянова Світлана.
Результати громадського обговорення опублікують на сайті МОН не пізніше ніж через два тижні після прийняття рішень за результатами обговорення.
За матеріалами МОН
11 грудня
Педагоги проходитимуть конкурс на посаду директора школи
Співпраця з органами громадського самоврядування
Потрібно повернути проведення конкурсу на посаду директора в українських закладах загальної середньої освіти.
Відповідну пропозицію висунула освітній омбудсмен Надія Лещик під час обговорення з міністром освіти і науки Оксеном Лісовим.
Насамперед ця пропозиція є логічним продовженням політики попереднього омбудсмена Сергія Горбачова. Він під час своєї каденції акцентував на тому, що проведення конкурсів на посаду директорів шкіл є проявом демократії, прозорості та справедливості.
Проте нагадаємо, що в умовах воєнного стану територіальні громади мають право призначати директорів шкіл без проведення конкурсу.
Джерело: Надія Лещик
10 грудня
Освітній омбудсмен запропонувала залишати школярів на другий рік
Позапланові перевірки та інституційні аудити: чи будуть у 2024/2025 н.р.
Школи можуть отримати право залишати учнів на другий рік навчання в тому ж класі для того, щоб компенсувати навчальні втрати.
Таку пропозицію висунула освітній омбудсмен Надія Лещик під час зустрічі з міністром освіти і науки Оксеном Лісовим.
Як вона зауважила, учнів потрібно залишати на другий рік у разі наявності однієї з умов:
- наявності початкового рівня навчальних досягнень дитини,
- тривалого пропуску уроків або відсутності впродовж одного навчального семестру.
Зокрема, освітній омбудсмен пропонує в такому разі залишати дітей на повторний курс за рішенням педагогічної ради, тобто без згоди батьків.
Джерело: Надія Лещик
10 грудня
У МОН оновлять концепції освітніх галузей
Перевірки та інституційний аудит: яка різниця
У Міністерстві освіти і науки працюють над створенням концепцій освітніх галузей, що допоможуть зробити навчання сучаснішим і більш практичним.
Саме тому метою концепцій є визначення сильних сторін сфери освіти в Україні та формування пропозиції шляхів вдосконалення тих практик, що показують меншу ефективність.
Відповідно до концепцій будуть створені:
- програми навчання для вчителів;
- навчальні програми для учнів й учениць;
- рекомендації для авторських колективів, які створюють підручники та інші навчальні матеріали;
- моделі сучасних кабінетів (природничих лабораторій, майстерень, мистецьких студій тощо). Це дасть змогу спрямувати кошти субвенцій на реалізацію цих змін.
Наприклад реформа «Нової української школи» акцентує не лише на знаннях, а й на практичності того, що вивчають учні. Зі свого боку концепції допоможуть цілісно простежити те, що школярі вивчають з 1 до 12 класу, та надати педагогам зрозумілі інструменти: як викладати математику, щоб учнівство могло застосовувати її в реальному житті, як заплатити податки, порахувати бюджет сім’ї чи закупи в магазині.
Під час роботи над концепціями МОН планує залучати громадськість. Для цього вчителі можуть пройти опитування, щоб поділитися думками та ідеями про те, що саме варто оновити, додати чи зберегти в нинішній системі освіти.
«Нашому суспільству потрібно створити консолідоване бачення, яким має бути випускник школи, враховуючи виклики війни. Це виклики, пов’язані з розвитком стійкості, адаптивності, громадянської позиції, що спонукатимуть молодь залишатися й повертатися в Україну та бажати зробити внесок в її процвітання», — пояснила Надія Кузьмичова, заступниця міністра освіти і науки України.
Як зауважили в освітньому відомстві, перші результати роботи будуть опубліковані навесні 2025 року. До цього часу триватимуть регулярні опитування й зустрічі з учителями, учнями й батьками, щоб врахувати їхні ідеї та потреби.
За інформацією МОН
9 грудня
Навчальним закладам не потрібно буде подавати списки призовників
Національно-патріотичне виховання в школі
В уряді висунули пропозицію скасувати обов’язки закладів освіти щороку подавати до ТЦК списки учнів і студентів, які підлягають взяттю на військовий облік призовників.
Таку норму розміщено в урядовому законопроєкті, що ухвалений Верховною Радою в першому читанні.
Нині подання інформації закладами освіти про осіб, які підлягають взяттю на військовий облік призовників, допомагає впорядковувати інформацію про чисельність осіб такого віку.
Якщо відповідний законопроєкт буде ухвалено, то відповідальність за подання відомостей про себе покладається на призовника. Йому надаватиметься можливість стати на облік дистанційно через систему Резерв+ або прийти особисто до ТЦК.
У разі відсутності електронної чи особистої ідентифікації хлопець повинен буде після досягнення 18 років з’явитися до ТЦК і сплатити штраф від 17 тисяч грн до 25,5 тисяч грн.
Джерело: Освіта.юа
9 грудня
МОН назвало обов’язкові предмети для вивчення в старшій школі
Про Держстандарт профільної середньої освіти
У 2027 році розпочнеться Профільна реформа, яка має змінити застарілі підходи до освіти, підвищити її якість і надати учнівству більше можливостей. Старша школа зможе запропонувати учням й ученицям, незалежно від їхнього місця проживання, ширший вибір профілів, предметів і курсів, практичне та проєктне навчання.
Таким чином школа стане профільною, а це передбачає три рівні вибору:
- Вибір профілю навчання — профільні предмети й курси учнівство вивчатиме поглиблено.
- Вибір предметів / курсів у межах профілю — щоб індивідуалізувати вивчення обраного профілю.
- Вибір предметів / курсів поза профілем для врахування різних зацікавлень учнівства.
Тобто старшокласники і старшокласниці зможуть навчатися в ліцеях за обраним профілем, самостійно обирати предмети для поглибленого вивчення, а також курси, не пов’язані з профілем.
Заклади освіти пропонуватимуть десятки варіантів профілів. Проте є три тематичні кластери, у межах яких формуватимуть профілі навчання:
- Мовно-літературний: українська мова й література, іноземні мови й літератури тощо.
- STEM: природничі науки, ІТ, математика тощо.
- Суспільно-гуманітарний: історія, правознавство, психологія, соціологія тощо.
Учні й учениці вивчатимуть не лише обрані профільні предмети / курси, а й обов’язкові для всіх дисципліни.
Конкретні обов’язкові предмети й курси визначить Типова освітня програма, над якою вже працює МОН. У 10 класі серед обов’язкових будуть дисципліни, які представляють усі освітні галузі, визначені Державним стандартом профільної середньої освіти:
- мовно-літературна (українська мова, літератури, іноземні мови);
- математична (інтегрований курс математики або алгебра, геометрія тощо);
- природнича (інтегрований природничий курс або фізика, хімія, біологія, географія тощо);
- громадянська й історична (історія, громадянська освіта тощо);
- соціальна і здоровʼязбережувальна (курси, пов’язані з добробутом, здоров’ям тощо);
- інформатична (інформатика);
- фізична культура (спортивні заняття);
- мистецька (музичне мистецтво, живопис тощо);
- технологічна (технології, промисловий дизайн тощо).
Найбільше уваги обов’язковим дисциплінам учні приділятимуть у 10 класі, який буде адаптаційним. Протягом цього навчального року старшокласники і старшокласниці ознайомляться з обраним профілем, щоб переконатись у виборі й за бажанням змінити його. Кількість предметів і курсів за вибором пропорційно зростатиме до 12 класу, а обов’язкових — зменшуватиметься.
За інформацією МОН
9 грудня
Вітаємо переможця Всеукраїнської премії «Кращі практики органів місцевого самоврядування»!
Мета конкурсу – відзначити лідерів, які навіть у надзвичайно складний для України час активно впроваджують зміни на краще.
На конкурс надійшло понад 100 заявок від різних громад України. Учасники продемонстрували чимало важливих ініціатив у сфері освіти та охорони здоров'я.
Переможцем конкурсу стала Нікольська селищна рада, яку очолює Василь Мітько.
Вона отримала відзнаку за вагомий внесок у розвиток закладів освіти та охорони здоров’я.
Щиро вітаємо Нікольську селищну раду та дякуємо за щоденну працю, яка змінює життя громади на краще!
Церемонія нагородження відбудеться 12 грудня в Києві в межах VІІІ Всеукраїнського конгресу MedSprava за адресою: Київ, проспект Степана Бандери, 23 (Pochayna Event Hall).
9 грудня
Успішні практики ОМС: Терешківська громада
Терешківська громада, що на Полтавщині, – учасник Всеукраїнської премії «Кращі практики органів місцевого самоврядування — 2024».
На думку мешканців Терешківської громади, для її голови Віталія Турпітька немає нічого неможливого, коли йдеться про дітей, адже від них залежить розвиток громади в майбутньому та й загалом України.
У громаді функціонують три заклади загальної середньої освіти, а саме Терешківський ліцей та його філії – Вацівська гімназія імені Володі Тюріна й Головачанська гімназія, а також три заклади дошкільної освіти й один позашкільної – Центр дитячої та юнацької творчості.
Матеріально-технічне забезпечення закладів освіти
Ще 2021 року, оголошеного у громаді роком освіти, відкрили відремонтовані та оснащені найновішим обладнанням навчальні кабінети, відремонтували та забезпечили технологічним обладнанням харчоблоки, відкрили новий кабінет позашкілля, облаштували санвузли в приміщенні закладу освіти, де раніше їх не було.
У кабінет фізики Терешківського ліцею закупили сучасні мікроскопи, телескоп, інтерактивні наочні моделі, цифрову лабораторію «Ейнштейн», що дає змогу проводити різноманітні дослідження та спостерігати за зоряним небом у режимі реального часу. Понад 300 тис. грн на облаштування кабінету витратили з бюджету сільської ради та біля мільйона залучили з обласного бюджету.
Найсучаснішим комп’ютерним обладнанням забезпечили кабінет інформатики Терешківського ліцею. Сучасні комп’ютерні класи обладнали також у Вацівській та Головачанській філіях ліцею.
Співпраця з органами громадського самоврядування
Реформа харчування у громаді
Капітальний ремонт їдалень та харчоблоків Терешківського ліцею та Вацівської філії вдалося зробити, зокрема, завдяки фінансовій підтримці народного депутата Андрія Бобляха. Його фонд виділив на ремонт біля 4 млн грн. Ще біля 1 млн грн витратили з бюджету сільської ради.
У харчоблоках цих закладів повністю замінили технологічне обладнання – закупили нові плити, виробничі столи, холодильну та морозильну побутову техніку, пароконвектомати, конвекційні печі, конвеєрну посудомийну машину, електром’ясорубки, овочечистки, тістоміси.
Після капітального ремонту та заміни обладнання харчоблоки відповідають усім необхідним вимогам системи ХАССП.
У Терешківському ліцеї працює буфет. Буфетну продукцію батьки замовляють дітям щовечора у спеціальному додатку «Шкільна їдальня», який розробив учитель інформатики ліцею. У меню – пиріжки, кекси з родзинками, піца, салати, напої. Ціни доступні. Приміром, пиріжок з капустою коштує 4 грн, булочка – 3 грн, кекс з родзинками – 10 грн, м’ятний чай – 1 грн. Батьки оплачують харчування в кінці місяця. Це зручно і кухарям, які готують тільки замовлену кількість страв, і батькам, які знають, чим харчуватимуться їхні діти, і самим дітям, які разом з батьками обирають страви до смаку.
Для завершення реформи харчування дітей у Терешківській громаді залишилося впровадити нову систему харчування в Головачанській гімназії, де ще не виконаний капітальний ремонт приміщення харчоблоку. Розроблено проєкт реконструкції навчального корпусу гімназії з добудовою допоміжних приміщень харчоблоку та закуплено необхідне обладнання для впровадження нової системи харчування. Нині громада шукає інвестора чи інші можливості для втілення цього проєкту в життя.
Ремонт та будівництво укриттів
Найближчим часом Терешківська громада матиме укриття в усіх освітніх закладах. У чотирьох із них довели до ладу наявні, а два побудували з нуля, за кошти бюджету громади.
Так, укриття в Терешківському ліцеї сьогодні є гордістю не лише закладу освіти, а й усієї громади. На капітальний ремонт укриття спрямували понад 8 млн грн. Це кошти Швейцарсько-українського проєкту DECIDE та бюджету громади. Площа укриття – біля 1 тис. м2. Під час повітряної тривоги в ньому може перебувати понад 600 осіб. Повністю замінили вентиляцію та облаштували противибухові клапани, встановили потужну генераторну установку, замінили проводку та освітлення, мережі водопостачання та каналізації. Укриття відповідає інклюзивним вимогам, зокрема, у ньому облаштували спеціальну вбиральню та підіймач. В укритті обладнано 11окремих приміщень. Тут є IT Hub із 3D-принтерами, сенсорною дошкою, комп’ютерами та планшетами, клас безпеки, спеціальні класи для учнів початкової школи.
У Головачанській філії після завершення будівництва протирадіаційного укриття, навесні 2024 року, відновили очне навчання. Укриття оснащене витяжною вентиляцією, генераторною, медичним кабінетом, пожежною сигналізацією, Wi-Fi. На будівництво захисної споруди з бюджету громади спрямували майже 10 млн грн. Коштів ні з державного, ні з обласного бюджету не виділили, бо в закладі навчається лише 160 учнів, тоді як для отримання субвенції учнів має бути не менше 200.
На початку жовтня цього року розпочали будувати протирадіаційне укриття й у Вацівській філії ліцею. З бюджету громади на будівництво захисної споруди виділили 15 млн грн. В укритті планують розмістити необхідні для повноцінного навчання локації, забезпечити їх комп’ютерною технікою, Wi-Fi, мультимедійними пристроями, спортивним знаряддям. Укриття спроєктовано з вимогами інклюзії, зокрема, заплановано вхід для маломобільних груп населення, санвузли.
Підвищення енергоефективності будівель
Реконструкція Терешківського ліцею увійшла в перелік проєктів, які реалізовують у межах Програми з відновлення України за підтримки Міністерства розвитку громад та територій України, Європейського інвестиційного банку та Програми розвитку ООН. Заплановані термомодернізація будівлі, побудова шатрового даху, заміна вікон і дверей, інші роботи. Вартість проєкту – 57,5 млн грн, 80 відсотків з яких є коштами Європейського інвестиційного банку. На сьогодні ремонтні роботи виконані на 70 відсотків, а повністю завершаться до кінця квітня 2025 року.
У 2022 році в Терешківській громаді реалізували масштабний проєкт зі встановлення потужної твердопаливної котельні, яка забезпечує обігрів приміщень Терешківського ліцею та ЗДО «Барвінок» загальною площею біля 10 тис. м2. На будівництво котельні витратили 5,5 млн грн з бюджету громади. Встановили два котли потужністю по 300 кіловат із методом завантаження бункерного типу. В обох закладах розмістили теплові пункти. Котельня дасть можливість значно економити кошти на опаленні та не залежати від газопостачальних організацій.
«Під час війни особливо важливо переходити на альтернативні види палива. Опалення газом – не найкращий варіант. Твердопаливні котли значно автономніші та економніші», – переконаний Віталій Турпітько.
Освітній процес та заходи для мотивації до навчання
Усі навчальні кабінети забезпечені сучасним мультимедійним обладнанням. Наприклад, минулого року Терешківському ліцею та Головачанській гімназії за кошти з місцевого бюджету придбали по комплекту окулярів віртуальної реальності Oculus QUEST-2. Вчителі широко використовують їх на уроках, проводять цікаві лабораторні роботи, разом із дітьми «відвідують» різні куточки світу.
У комунальному закладі «Центр дитячої та юнацької творчості» діє 12 гуртків художньо-естетичного та фізкультурно-спортивного напрямів. Вихованці закладу – неодноразові призери всеукраїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів. Голова громади завжди підтримує заклад, зокрема, у фінансуванні поїздок на фестивалі, пошиття концертних костюмів, преміювання переможців. Приміром, влітку 2024 року хореографічний колектив «Асорті» відвідав Болгарію, єдиний український не тільки в Болгарії, а і у Європі, оздоровчий комплекс «Разом» у м. Кітен. На міжнародному фестивалі-конкурсі Kiten Art Fest колектив виборов найвищу нагороду – гран-прі. Проїзд учасників профінансували з місцевого бюджету.
Талановиту молодь у громаді відзначають грошовими сертифікатами та цікавими поїздками. Так, щороку, відповідно до Програми підтримки талановитої молоді, яка діє в Терешківській громаді, переможців Всеукраїнських учнівських олімпіад, спортсменів та учасників художньої самодіяльності, вихованців гуртків, які мають вагомі здобутки у своїй діяльності, нагороджують грошовими сертифікатами. Нагороди отримують і наставники талановитих учнів. А от влітку 2024 року 25 дітей змогли побувати в Прикарпатті, у місті Яремче, де їм підготували захопливі екскурсії, майстер-класи, теплі зустрічі. Такі заохочення неабияк стимулюють дітей до нових успіхів у навчанні та творчості.
Діти, які потребують спеціалізованої допомоги, отримують її у своїй громаді. Для дітей з особливими потребами у громаді працює Інклюзивно-ресурсний центр, забезпечений усім необхідним для повноцінних занять. У ньому працюють висококваліфіковані фахівці – психолог, реабілітолог, логопед.
Міжнародна співпраця
У Терешківській громаді, за ініціативи її очільника Віталія Турпітька, активно налагоджують співпрацю з громадами інших країн. Мають уже й перші результати.
У липні 2023 року делегація громади, яка складалася з 35 дітей – відмінників та переможців олімпіад, вчителів, представників сільради та керівників комунальних підприємств, відвідала Польщу. Проїзд делегації профінансували з місцевого бюджету. Польські друзі Терешківської громади з гміни Старий Сонч підготували теплу зустріч, організували проживання, харчування, цікаві програми екскурсій, відпочинку та ознайомлення із життям гміни. Впродовж тижня терешківські діти спілкувалися з польськими учнями. Їм пощастило відвідати культурні пам’ятки, отримати незабутні враження від підйому на гірську вершину, від сплаву гірською річкою, побувати на екскурсії в етнографічному музеї просто неба. Такі поїздки – чудова мотивація для дітей навчатися, розвиватися, досягати нових висот.
У рамках візиту відбулася стратегічна подія – підписання Меморандуму про співпрацю між громадами. Польща стане прикладом для Терешківської громади у розбудові демократичної європейської держави.
Упровадження Шкільного громадського бюджету
У Терешківській громаді успішно впровадили проєкт «Шкільний громадський бюджет», який допомагає втілити в життя дитячі ініціативи. Реалізували проєкт за кошти гранту, наданого в межах Швейцарсько-українського проєкту DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» (550 тис. грн), та співфінансування з бюджету громади на 2022 рік (230 тис. грн). Серед проєктів-переможців – створення освітніх та спортивних просторів, місць для змістовного дозвілля, радіоклас в одному із закладів громади, місце для компостування. Усі проєкти-переможці були втілені в життя.
8 грудня
Уряд не фінансуватиме всі школи у 2025 році
Перевірки та інституційний аудит: яка різниця
Нещодавно уряд ухвалив розподіл освітньої субвенції до серпня 2025 року. Це рішення спричинить те, що фінансування малокомплектних шкіл в Україні припинять з 1 вересня.
Відповідно до рішення Кабінету Міністрів, до розрахунку освітньої субвенції з 1 вересня 2025 року будуть включені лише ті школи, у яких навчається не менше 45 дітей.
Як зауважили в МОН, такі зміни мають стимулювати місцеві органи самоврядування забезпечувати якіснішу освіту учням громад, зокрема в більших школах, які зазвичай ліпше забезпечені вчителями та навчальним обладнанням.
«У школах, у яких навчається менш як 45 учнів, класи можуть не утворювати, або в одному класі вчаться 5–6 учнів. Це призводить до того, що діти не отримують належного рівня взаємодії одне з одним, не навчаються одне в одного й не бачать прикладів для наслідування», — акцентували в освітньому відомстві.
Проте в Міністерстві освіти і науки зазначили, що зазвичай такі школи не забезпечені вчителями повністю. Також часто вчителі не можуть набрати достатню кількість годин зі свого профільного предмета, щоб отримувати достатню зарплату. Тож у таких школах є практика викладання деяких предметів непрофільними учителями.
«Це все впливає на зниження якості освіти в селах, про що свідчать результати ЗНО (НМТ) та міжнародного дослідження PISA», — наголосили в МОН.
Важливо, що таке рішення не стосуватиметься початкових і спеціальних шкіл, де навчаються учні з особливими освітніми потребами.
Окрім того, розподіл субвенції на вересень–грудень 2025 року буде проведено після запуску й оновлення даних щодо кількості учнів в Автоматизованому інформаційному комплексі освітнього менеджменту АІКОМ 2.0.
За інформацією МОН
8 грудня
У МОН розповіли про ознаки кібернасильства та можливості протидії
Циклограма засідань педагогічної ради
Наше життя дуже тісно пов’язане з цифровим світом. Саме тому можна легко стати жертвою небезпеки, яка негативно впливає на психіку чи навіть безпеку людини. Образи, погрози чи неприємний контент у соціальних мережах часто є ознаками кібернасильства, жертвами якого можуть стати не тільки діти, а й дорослі.
Щороку з 25 листопада по 10 грудня громадяни з більш ніж 100 країн світу активізують свої зусилля заради однієї мети: збільшити розуміння й обізнаність про всі форми насильства у суспільстві та нагадати людям про те, що насильству немає виправдання.
Різновиди кібернасильства:
- Кібербулінг: хтось публікує неправдиві чутки, принизливі коментарі чи надсилає погрози.
- Кібергрумінг: дорослі видають себе за однолітків, щоб спілкуватися з дітьми для недоброчесних намірів.
- Шантаж: погрози публікацією фото чи іншої інформації через вимагання грошей чи послуг.
- Фішинг: підроблені сайти крадуть ваші дані або гроші.
- Кіберпереслідування: постійні нав’язливі повідомлення чи спроби контролювати ваше життя онлайн.
Важливо, що ніхто не має права ображати, залякувати чи тиснути на вас у соцмережах. Зіштовхнувшись з будь-якими ознаками кібернасилля, ви не маєте переживати це самостійно чи приховувати такі випадки, адже жоден з видів насилля не мають толеруватися в суспільстві.
Якщо ви стали жертвою кібернасилля?
- Не мовчіть. Збережіть скріншоти повідомлень чи публікацій, які вас ображають або лякають.
- Блокуйте кривдника. На платформах є функція блокування — скористайтеся нею, щоб припинити спілкування.
- Захистіть свої права. Напишіть заяву до кіберполіції через ticket.cyberpolice.gov.ua.
- Шукайте підтримку. Поговоріть із близькими чи друзями. Це допоможе не відчувати себе самотнім у цій ситуації.
- Залиште скаргу в соціальних мережах. Facebook, Instagram, YouTube — всі вони мають інструменти для скарг через неприйнятну поведінку.
Для того, щоб створити безпечний онлайн простір, насамперед необхідно говорити з дитиною про безпеку в інтернеті та кіберзагрози. Відверті розмови про ризики кібернасильства та його наслідки можуть запобігти багатьом проблемам. З дитиною потрібно мати довірливі стосунки, щоб вона не боялася звернутися до вас по допомогу в разі якихось негараздів. Будьте уважними до емоційного стану своєї доньки чи сина.
У журналі — цикл статей, присвячених просвітницькій програмі «Свідомий користувач медіапростору». У цій статті — опис двох занять, які ознайомлюють із поняттями нетикету та реклами в інтернеті, а також її маніпулятивним впливом на людину.
Окрім того, діти часто не усвідомлюють небезпеку віртуальних зв’язків, тому важливо контролювати їхню активність та пояснювати, що особиста інформація — це приватні дані і захист такої інформації передбачено на рівні законодавства. Важливо, щоб діти розуміли, що прийнятно публікувати про себе в інтернеті, а що ні.
Важливо також обговорити таке явище як секстинг і сексуальні домагання в інтернеті. Секстинг — це обмін сексуально відвертими повідомленнями, фотографіями або відео за допомогою мобільних телефонів, соціальних мереж або інших цифрових засобів комунікації. Поговоріть з дитиною про результати секстингу та про те, як зображення можуть вийти з-під контролю в інтернеті. Заохочуйте дітей бути відкритими з вами та повідомляти про будь-який тип сексуального насильства чи кібернасильства, свідками якого вони стали.
Розкажіть їм про ознаки, які можуть допомогти уникнути сексуального насильства, а саме: отримання контенту відвертого змісту чи прохання незнайомців зустрітися особисто. Упевніться, що діти знають, що не варто приймати прохання стати друзями чи подарунки від незнайомців.
За матеріалами МОН
8 грудня
Уряд планує продовжити безоплатне харчування для школярів 1-4 класів
Співпраця з органами громадського самоврядування
В Уряді затвердили надання безоплатного гарячого харчування для учнів початкової школи з січня 2025 року місцевим громадам. Для цього в Державному бюджеті на наступний рік закладено 2,9 мільярда гривень.
Ці кошти будуть пропорційно розподілені між громадами у формі державної субвенції. Субвенція — це суттєва допомога держави місцевим органам влади в забезпеченні збалансованого харчування для учнів початкових класів.
Наразі в МОН готують новий Порядок використання субвенції з урахуванням зауважень і коментарів, що виникли під час організації харчування та використання субвенції у 2024 році. Очікується, що відповідну Постанову буде ухвалено Кабінетом Міністрів уже в грудні, для того щоб з січня 2025-го всі громади могли використати субвенцію на харчування учнів початкової школи.
ПРОГРАМА: • Як у давнину діти долучалися до святкування Різдва. • Який сенс мають колядки та щедрівки. • Як наповнити театральністю виконання різдвяних пісень. • Як швидко розучити маловідомі колядки та вертеп.
Також нагадаємо, що раніше Президент України ініціював розширення програми безоплатного харчування, охопивши не тільки учнів 1–4 класів, а й школярів 5–11(12) класів. Це важливо в контексті створення рівних можливостей для всіх дітей. Реалізацію цього проєкту заплановано на 2025–2026 навчальний рік. Це стане важливим кроком в забезпеченні здорового харчування для школярів у всій Україні.
Окрім того, у жовтні 2024 року уряд спрямував 2 мільярди гривень на організацію безоплатного гарячого харчування для початкової школи. Станом на кінець листопада 93% закладів освіти скористалися коштами субвенції та запровадили безоплатне харчування для учнів 1–4 класів.
За інформацією МОН
8 грудня
Кращі практики ОМС: співпраця із закладами освіти у Дубівській громаді
Дошкільна освіта
Перед дошкільною освітою, як і перед іншими галузями освіти, під час воєнного стану, постало чимало проблем та викликів. Певний період часу заклади дошкільної освіти нашої громади не працювали, у звичний режим роботи вони повернулись лише після того, як було облаштовано найпростіші укриття. Нині в громаді функціонує 4 ЗДО, де працює 7 вікових груп. Вихователі та працівники ЗДО в складних умовах демонструють стійкість, креативність та відданість своїй справі. Вони допомагають дітям зберегти відчуття безпеки в цей неспокійний час. Особливу увагу приділяють дітям з особливими освітніми потребами та дітьми із сімей, що постраждали від війни, створюючи безбар’єрний, дружній і підтримуючий освітній простір, де кожна дитина зможе розкрити свій потенціал.
Реалізовані проєкти
Переведено опалення з природного газу на інші альтернативні види палива в Буцинському ЗДО «Веселка».
Реконструйовано ЗДО «Сонечко» у селі Вербка. Заклад розрахований на 120 дітей та 20 робочих місць. Проведено реконструкцію існуючих приміщень дитячого садочка, будівництво дитячих майданчиків, благоустрій території, запроваджено новітні енергозберігаючі технології, зміцнено матеріально-технічну базу закладу. Провести роботи вдалося за фінансування з державного та місцевого бюджетів.
Співпраця з органами громадського самоврядування
Базова та старша школа
Вистояти, зберегти кваліфікованих спеціалістів, забезпечити повноцінну роботу закладів освіти, створити безпечні умови навчання, примножити та розвинути освітню інфраструктуру — одне із пріоритетних завдань для органів місцевого самоврядування, яке успішно реалізується на території Дубівської громади. 1253 дитини нині здобувають освіту у 5 закладах загальної середньої освіти. Серед них —15 дітей, котрі разом із своїми батьками віднайшли прихисток у нашій громаді. З дітьми працюють понад 150 педагогів.
Реалізовані проєкти
В усіх школах громади облаштовано найпростіші укриття, утеплено фасади, встановлено енергозберігаючі вікна, замінено газові котли на твердопаливні.
У Буцинському ліцеї перекрито шатрову покрівлю з утепленням стелі мінеральною ватою та проведено поточний ремонт теплотраси.
Збудовано ліцей у селі Вербка, де створено ідеальні умови для навчання, всебічного розвитку та позашкільного дозвілля учнів. Це новий, модернізований за європейськими стандартами навчальний заклад на 493 учнівських місця. На реалізацію цього проєкту залучено фінанси з Державного фонду регіонального розвитку та з бюджету громади. Тут збудували найбільший на Волині шкільний спортивний зал; спортмайданчик облаштували для занять різними видами спорту, а також біговими доріжками зі штучним покриттям. У триповерховій освітній будівлі є простора актова зала на 120 місць, предметні кабінети, один з кращих у Волинській області харчоблок із сучасним обладнанням та обіднім залом на 100 місць. Нова котельня оснащена сучасними потужними котлами, що забезпечують надійну і безперебійну роботу закладу освіти.
Завершено реконструкцію опорного навчального закладу Дубівського ліцею: добудовано другий поверх, проведено великий обсяг будівельних та оздоблювальних робіт, і як результат у Дубівському ліцеї маємо 6 додаткових класних кімнат на 108 учнів.
На базі Дубівського ліцею впроваджуються дві моделі шкільного харчування:
- «базова кухня» з власним харчоблоком для внутрішнього забезпечення закладу;
- «опорна кухня», що передбачає виготовлення їжі та швидке перевезення її у відповідних ємностях в інші освітні заклади.
У 2023 році було придбано автомобіль для довезення шкільних обідів у Буцинський, Облапський ліцеї та Секунську гімназію. У 2024 році проводимо капітальний ремонт їдальні та харчоблоку в Дубівському ліцеї, де готуватимуть шкільні обіди не лише для учнів цієї школи, а й ще для трьох навчальних закладів. Нині в рамках проєкту тривають ремонти харчоблоків Буцинського та Облапського ліцеїв, де буде організовано прийом доставленої їжі.
Інклюзивний простір
Під час війни зросла роль інклюзивно–ресурсного центру в Дубівській громаді. ІРЦ функціонує в приміщенні, де інклюзивний простір має сучасне обладнання і створений за критеріями безпеки та комфорту дітей, безбар’єрності та доступності. Команда спеціалістів інклюзивно-ресурсного центру працює у складі: керівника закладу, двох вчителів–логопедів та практичного психолога. На обліку в ІРЦ перебуває 98 дітей з особливими освітніми потребами. Інклюзивне навчання організовано для 26 дітей у 19 інклюзивних класах 4 закладів загальної середньої освіти та трьох дітей у двох інклюзивних групах ЗДО. Педагогічний супровід в них здійснює 18 асистентів вчителів та 2 асистента вихователів. Також 6 дітей з особливими освітніми потребами навчаються за індивідуальною формою (педагогічний патронаж), 3 дітей — в спеціальних ЗЗСО.
Війна ще більше згуртувала і загартувала громаду, дала зрозуміти, що інтенсивно працювати потрібно вже і зараз, аби завтра не було пізно. Усі інвестиційні проєкти в Дубівській громаді було реалізовано завдяки залученню десятків мільйонів коштів з державного бюджету та, за рішенням місцевих обранців, було виділено необхідні ресурси з бюджету громади. Відзначимо й роль керівників закладів освіти як актвиних учасників усіх робіт. Працюймо далі заради дітей нашої громади!
7 грудня
Освіта у Радсадівській територіальній громаді: історія успіху
З лютого 2022 року майже 80% учасників освітнього процесу через бойові дії змушені були виїхати в інші, безпечніші місця України, або за кордон. Утім не секрет: якщо людина на своїй землі може отримувати якісні освітні, медичні, комунальні послуги, ще й буде себе відчувати безпечно, то вона неодмінно повернеться до рідної домівки. Нашій Радсадівській громаді вдалося повернути всіх мешканців до їхніх населених пунктів, бо ми створили безпечні та комфортні умови перебування в нових реаліях – небезпечних, кризових, непередбачуваних.
Безпека закладів освіти
У закладах освіти нашої громади освітній процес відбувається в різних форматах, зокрема з використанням дистанційних технологій і онлайн-взаємодії вчителів, дітей, учнівської молоді, батьків. Наша мета: зробити їх усі територією безпеки для всіх учасників освітнього процесу. Ми привели в готовність до використання найпростіші укриття та ПРУ закладів освіти, щоб заклади освіти могли працювати в очному режимі.
Приводити захисні споруди цивільного захисту при закладах освіти ми розпочали з 2023 року, коли у нашій громаді настала більш-менш безпечна ситуація. Всього маємо у наявності два найпростіших укриття та два ПРУ. Всі вони пройшли обстеження і рекомендовані ДСНС для використання.
Територія нашої громади в зоні бойових дій, під постійними обстрілами. Але спільними зусиллями — за активної підтримки Радсадівського сільського голови, депутатського корпусу Радсадівської сільської ради, у співпраці з виконавчим комітетом та батьківською громадськістю — нам вдається не лише забезпечувати стабільне функціонування системи освіти, а й продовжувати реалізовувати освітню реформу.
Якісна дошкільна освіта — пріоритетний напрямок освітньої галузі
Дошкільна освіта є базисом системного розвитку дитини, фундаментом творення якісно нового освітнього простору. Для освітян дошкілля нашої громади пріоритетними завданнями є:
- забезпечити якісне навчання;
- допомогти дітям подолати негативні наслідки травмівних подій та адаптуватись до нових обставин їхнього життя;
- сприяти формуванню в дошкільників свідомого ставлення до власної безпеки, навичок безпечної поведінки та стресостойкості, збереження життя та здоров’я.
У Радсадівській громаді в кожному населеному пункті функціонує заклад дошкільної освіти. Всього їх чотири — Радсадівський, Новобогданівський, Зарічненський, Козирський. Починаючи з лютого 2022 року ці ЗДО були на простої, але з 01 серпня 2024 року працюють в очному форматі. На сьогодні у них виховують 86 дошкільнят в п’яти різновікових групах. У двох з них створено інклюзивні групи для дітей з особливими освітніми потребами, яким надають послуги асистенти вихователів. Таких діток у нас вісім.
Два заклади дошкільної освіти переведено в приміщення ліцеїв, щоб раціонально споживати електроенергію. Заклади освіти постійно підтримує ПП «Владан» і його директор Володимир Петровський. Також ми отримуємо значну допомогу для освітньої галузі завдяки тісному діалогу голови громади з місцевими фермерами.
Діти п’ятирічного віку за законом обов’язково мають здобути дошкільну освіту. У громаді ми запровадили варіативні форми її здобуття, і в такий спосіб вона нині доступна всім дітям старшого дошкільного віку.
Співпраця з органами громадського самоврядування
Загальна середня освіта
Сучасна школа – це школа, в якій приємно навчатись і яка дає учням не тільки знання, а й уміння застосовувати їх у повсякденному житті. Школа, до якої приємно ходити учням. Тут прислухаються до їхньої думки, вчать критично мислити, не боятись висловлювати власну думку та бути відповідальними громадянами.
На території нашої Радсадівської функціонує чотири ліцеї — Радсадівський, Новобогданівський, Зарічненський, Козирський. У них здобувають освіту загалом 430 учнів. Загальна кількість класів з 1 по 11 становила 44 класи. Навчання в ліцеях Радсадівської громади проводиться за очною формою, тому що повністю маємо повністю облаштовані найпростіші укриття та ПРУ. 79 дітей, що проживають за межею пішохідної доступності до закладів освіти, їздять двома шкільними автобусами, які ми придбали у 2023 році на умовах співфінансування з державою.
Усі наші заклади освіти мають в наявності зовнішнє відеоспостереження, забезпечені тривожними кнопками, які виведені на пульт охорони Управління Національної поліції України в Миколаївській області. Дотримуємося всіх вимог щодо дотримання належної пожежної безпеки відповідно до вимог ДСНС.
На сьогодні завдяки взаємодії обласної, місцевої влади та за фінансової підтримки Європейського Союзу та програмі відновлення миру ПРООН маємо три ліцеї — Радсадівський, Новобогданівський, Козирський, — які відновлені після пошкоджень російською армією. Добре відремонтовані коридори, класні кімнати, сходові клітини, ґанки, фасади. Це неймовірне досягнення! Самотужки ми б не справилися! Це ще раз доводить, що лише в єдності, лише разом ми можемо досягти значного успіху у будь-якій справі!
З 2022 року ми розпочали запроваджувати дистанційну форму навчання, але стикнулися з тим, що не всі діти мали ґаджети. На сьогодні всі педагоги та учні забезпечені ноутбуками, хромбуками та планшетами на випадок застосування дистанційного навчання. А сталося це завдяки співпраці МОН з Дитячим фондом ООН ЮНІСЕФ. Кожен заклад освіти нашої громади має швидкісний інтернет — безкоштовно від провайдера «Дикий Сад».
Щодо організації харчування здобувачів освіти, то за кошти бюджету Радсадівської ТГ ще у 2021 році відповідно до вимог НАССР було здійснено капітальні ремонти харчоблоків у всіх чотирьох ліцеях.
Дуже радіємо тому, що нам нарешті вдалося з цього року відновити гаряче харчування у наших ліцеях. Учні 1-4-х класів харчуються безкоштовно, оскільки ми отримали на це державну субвенцію. А за кошти місцевого бюджету всі діти пільгових категорій 5-11 класів також отримують гаряче харчування безкоштовно.
Інклюзивний простір
Нині діти з особливими освітніми потребами та їхні родини опинились у надважких умовах. Педагогам, які працюють з такими дітьми, необхідно було наново шукати шляхи підтримки та орієнтовні маршрути для дітей з ООП та їхніх родин.
В усіх ліцеях Радсадівської сільської ради створені умови для організації навчання таких дітей. Для 14 таких учнів організоване інклюзивне навчання у 12 класах, у всіх класах працюють асистенти вчителів. У кожному закладі освіти Радсадівської сільської ради облаштовано ресурсні кімнати, які наповнені різноманітним дидактичним матеріалом, посібниками для організації інклюзивного навчання та психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.
Додатково ці діти отримують корекційно-розвиткові послуги від фахівців комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Радсадівської сільської ради, який ми створили у 2021 році й розташували у приміщенні Зарічненського ліцею. Щороку збільшується кількість дітей з різними вадами розвитку, які потребують допомоги від психологів, логопедів, дефектологів, реабілітологів. Для всіх дітей з особливими освітніми потребами команда психолого-педагогічного супроводу складає індивідуальну програму розвитку.
Позашкільна робота
Одне із важливих завдань, які ставимо перед собою: виховати у дітей інтерес і смак до праці, до набуття знань і навичок у різних галузях. Гурткова робота є важливою формою позакласної роботи в кожному нашому закладі освіти. При цьому педагоги намагаються якнайбільше наблизити її зміст до інтересів дітей, спрямувати на розвиток їхніх здібностей і задоволення потреб, прищепити смак до здорового способу життя.
Фахівці освітньої та культурної галузі нашої громади тісно співпрацюють, щоб діти всіх вікових категорій відвідували різні художні колективи, які функціонують при Радсадівському будинку культури: хореографічний колектив «Надія», дитячий вокальний колектив «Натхнення», зразковий оркестр духових інструментів.
Оркестр духових інструментів
Щовечора приблизно 100 дітей з усіх населених пунктів нашої громади проводять у стінах Радсадівського будинку культури, розвиваючи свою творчість, талант та майстерність під керівництвом професіоналів своєї справи. Фінансує цю роботу місцевий бюджет.
Керівники гуртків насичують педагогічний процес творчістю, передають вихованцям свої цінності. Години репетицій і спілкування стають для кожної дитини місцем комфорту. Саме тут дитина почувається самостійною особистістю. Маємо значні досягнення: колективи художньої самодіяльності є переможцями районних, обласних, Всеукраїнських конкурсів, фестивалів.
Часи змінюються, і ми змінюємося, а разом із нами змінюється заклад освіти. Створення високоефективної системи якісної освіти – це об’єктивна вимога часу. Бо лише в умовах якісної освіти кожна дитина може розвиватися та реалізувати себе. Тільки так може формуватися покоління, здатне навчатися впродовж життя, створювати й розвивати цінності громадянського суспільства.
Тому ми робимо все можливе, щоб мінімізувати загрози, труднощі та забезпечити якісну освіту, незважаючи на нинішній стан. Ми всі разом маємо зробити все можливе для того, щоб українські діти вивчали рідну мову, читали українську літературу та досліджували історію свого народу.
Тримаймося! Ми – сильні! Ми – Україна!
7 грудня
День місцевого самоврядування: учасники конкурсу «Кращі практики ОМС»
Співпраця з органами громадського самоврядування
В Україні щорічно з 2000 року, 7 грудня відзначають День місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування відіграє велику роль у розвитку демократизації суспільних відносин і зміцненню української державності.
Також Органи місцевого самоврядування докладають зусиль для покращення та розвитку системи освіти на території всієї країни.
Саме тому хочемо вам нагадати, що наше видавництво проводить конкурс на отримання Всеукраїнської премії «Кращі практики органів місцевого самоврядування — 2024».
Цифрове видавництво Експертус спільно з Державною службою України з питань праці обирають кращу регіональну програму поліпшення стану безпеки, умов праці та виробничого середовища. Винагорода переможцю — 30000 грн.
До нас надійшли заявки від місцевих громад, з історіями яких ви можете ознайомитися в наступних матеріалах:
- Кращі практики ОМС: розвиток освітніх закладів Яготинської міської ради
- Кращі практики ОМС: співпраця Калинівського ЗДО №1 Вінницької області з Калинівською міською радою
- Кращі практики органу місцевого самоврядування у сфері освіти: досвід Надвірнянської громади
- Кращі практики ОМС: досвід Широківської територіальної громади Запорізької області
- Кращі практики органів місцевого самоврядування у сфері освіти: досвід Арцизької громади
- Кращі практики ОМС у сфері освіти: Підгаєцький ЗДО «Журавлик»
- Кращі практики ОМС у сфері освіти: Нікольська селищна громада Маріупольського району
- У далекі гори запрошує Ясінянська територіальна громада: досвід співпраці із закладами освіти
- Кращі практики Дунаєвецької міської ради у сфері освіти
- Кращі практики ОМС у сфері освіти: досвід Кам'янець-Подільської територіальної громади
- Освіта у Радсадівській територіальній громаді: історія успіху
- Успішні практики ОМС: Терешківська громада
- Кращі практики ОМС: співпраця із закладами освіти у Дубівській громаді
6 грудня
Кращі практики ОМС у сфері освіти: досвід Кам'янець-Подільської територіальної громади
Приклади результативної взаємодії Кам'янець-Подільської міської ради із закладами освіти — у статті. Розповідає міський голова — Михайло ПОСІТКО:
Згідно із розробленою стратегією освіти Кам’янець-Подільської міської територіальної громади до 2030 року ще багато змін громада планує втілити в життя попри війну в країні. Пріоритетним залишається безпечне освітнє середовище, тому найбільша частка коштів виділяється саме на облаштування найпростіших укриттів та участь в безпекових проєктах.
5 грудня
Кращі практики Дунаєвецької міської ради у сфері освіти
Освіта — скарб, праця — ключ до нього
(П'єр Буаст)
Знання та навчання завжди були і будуть потужною рушійною силою розвитку суспільства, адже саме вони формують підґрунтя для успішного процвітання кожної громади в Україні. Якісна освіта є фундаментом успішного майбутнього, адже діти — це найцінніший ресурс, наша надія та опора.
Саме тому в Дунаєвецькій міській територіальній громаді впроваджують кращі практики та нові підходи, спрямовані на створення комфортних умов для навчання, підтримку педагогів і розвиток талантів кожного учня. Дунаєвецька міська рада під керівництвом міського голови Веліни Владиславівни Заяць вважає розвиток освіти одним із найважливіших пріоритетів для нашої громади.
Співпраця з органами громадського самоврядування
У цій громаді освіта є простором можливостей та підтримки, де кожна дитина отримує не лише знання, а й натхнення для пізнання світу й розбудови своєї країни.
Освітній простір Дунаєвецької міської ТГ об’єднує 19 закладів загальної середньої освіти, 23 заклади дошкільної освіти, Інклюзивно-ресурсний центр, Центр позашкільної освіти та Дитячо-юнацьку спортивну школу.
Реалізовані проєкти
Ми пишаємося, що впродовж 2021-2024 років наша громада реалізувала 59 освітніх проєктів на загальну суму близько 91 мільйона гривень, зміцнюючи матеріально-технічну базу закладів і забезпечуючи рівний доступ до освіти для всіх. Ось деякі приклади успішних проєктів.
- Пересувний інтерактивний музей-лабораторія в рамках пілотного проєкту «Посилення партнерства для сталого розвитку», за сприяння уряду Швеції. Завдяки проєкту учні отримали змогу проводити наукові експерименти та пізнавати світ. Проєкт включає 16 інтерактивних експонатів, капітально відремонтоване приміщення та обладнання для виїзних уроків (загальна вартість 1,8 мільйонів гривень).
- Центр дружнього до дитини навчального середовища, який відкрито на базі Дунаєвецького ліцею №3. Центр створено за підтримки Посольства Швейцарії в Україні та у співпраці з благодійним фондом «Карітас». Вартість проєкту 300 тисяч гривень. В межах проєкту здійснено капітальний ремонт кабінетів для зони відпочинку дітей, закуплено меблі, оргтехніку, мультимедійну дошку та дидактичний матеріал.
- Сучасне та комфортне укриття для учнів і працівників у Дунаєвецькому ліцеї №3. Проєкт став ключовим елементом у створенні безпечного навчального середовища. Укриття обладнане зручними меблями, ефективною системою вентиляції та сучасними санітарними вузлами. Значні вкладення коштів у даний проєкт підкреслюють пріоритетність безпеки в освітній політиці ліцею та громади загалом. Вартість проєкту понад 2 мільйони гривень.
- Сонячна електростанція в Дунаєвецькому ліцеї №1 — новація у забезпеченні енергетичної автономії. Проєкт реалізований за підтримки Energy Act for Ukraine Foundation і є важливим кроком до сталого розвитку. Потужність станції у 24,36 кВт дозволяє генерувати понад 27 000 кВт⋅год екологічно чистої енергії щороку, що не лише суттєво знижує витрати на електроенергію, а й робить школу менш залежною від зовнішніх постачальників. Ключовою інновацією є акумуляторні батареї ємністю 28,8 кВт⋅год, які забезпечують накопичення енергії. Це дозволяє ліцею залишатися енергетично незалежним навіть у разі аварійних відключень. Вартість цього проєкту 50 тисяч євро.
Енергоефективність є одним із ключових пріоритетів для освітніх закладів Дунаєвецької громади. Так, Дунаєвецький ліцей №2 долучився до цієї ініціативи, розпочавши проєкт часткового утеплення фасаду школи. Застосування в роботі ізоляційних матеріалів гарантує тривалу експлуатацію оновленого фасаду та сприяє створенню енергоефективного навчального простору для дітей громади. Завдяки цій ініціативі, ліцей стане не лише теплішим, але й зменшить екологічний слід, знижуючи викиди СО2 через економію енергоресурсів. Вартість проєкту становить понад 1 мільйон гривень коштів місцевого бюджету.
Пріоритети громади
Дунаєвецька міська територіальна громада здійснює важливі зміни у сфері освіти, перетворюючи традиційні методи навчання на сучасні, цікаві й ефективні рішення. Інтеграція технологій, міжнародна донорська співпраця та орієнтація на інклюзивність і безбар’єрність стали головними принципами освітньої політики міської ради в громаді. Дунаєвецька міська рада не лише реагує на виклики важкого сьогодення, а й формує власне бачення оптимістичного майбутнього. Це шлях, який веде до нового суспільства, в якому навчальний процес є фундаментом для змін, розвитку й процвітання.
Усі наші ініціативи — це ті кроки, які вже зараз змінюють життя тисяч учнів громади. Але це не лише про успіхи. Це про силу бачення нашого майбутнього, у якому кожна дитина, незалежно від зовнішніх обставин, отримує шанс на якісну освіту.
Дунаєвецька міська рада впевнено показує шлях, який можуть обрати й інші громади. Це шлях, де освіта стає тим світлом, що веде до гідного й процвітаючого майбутнього!
4 грудня
Чи отримають молоді вчителі надбавки до зарплати наступного року?
Перевірки та інституційний аудит: яка різниця
У Кабінеті Міністрів України зазначають, що заробітні плати освітян наступного року зростуть на 21%, а середньомісячна розрахункова зарплата вчителя вищої категорії збільшиться до 17,4 тисяч.
За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, наступного року на освіту буде виділено 179 млрд грн, що на 15% більше ніж в 2023 році.
«Закладаємо в бюджеті зростання зарплат учителів. Загалом виплати освітянам наступного року зростуть на 21%. Середньомісячна розрахункова заробітна плата вчителя вищої категорії збільшується з 14,4 тис. грн до 17,4 тис. грн», — зауважив очільник уряду.
Окрім того, передбачається, що на облаштування укриттів витратять 2,5 млрд, на реформу НУШ — 1,5 млрд, модернізацію шкільних їдалень — 1,5 млрд, на нові шкільні автобуси — 1 млрд грн.
Проте щодо питання зарплат освітянам висловилися уповноважена за питань захисту прав освіти Надія Лещик. Як вона зауважила, зарплата вчителів чи не найскладніше питання, яке найближчим часом вирішене не буде. І цьому є кілька важливих перешкод — війна та неефективна система нарахування заробітної плати.
Навіть, якщо у держави з'являться кошти на збільшення зарплати вчителям, то молодий вчитель все одно буде отримувати мінімалку, адже у нього немає доплат, які отримують вчителі додатково до ставки.
«Тому треба реформувати підходи і робити це зараз, а не тоді, коли у держави з’явиться можливість збільшити заробітну плату педагогам, і цей процес вже розпочався. Я думаю, питання підвищення зарплат залишатиметься невирішеним, поки триватиме війна», - наголосила освітня омбудсменка.
Джерело: Освіта24
4 грудня
В Україні працює платформа допомоги українцям «Повертайся додому»
Співпраця з органами громадського самоврядування
З 2022 року за ініціативи Громадської організації «Повертайся додому» функціонує інформаційна платформа «Повертайся додому», яку створено для підтримки громадян з питань повернення з-за кордону.
Ця платформа допомагає українцям підтримувати зв’язок з Батьківщиною, бути поінформованими про можливості підтримки та практичні кроки при поверненні з-за кордону, а також приймати усвідомлене, зважене та обґрунтоване рішення про добровільне повернення, зокрема і на короткий період для підтримки зв’язків з родиною, перевірки безпекової ситуації, а також оцінки умов, можливостей та перспектив на майбутнє.
Платформа також має Telegram-бота, до якого можна швидко та зручно звернутися.
Відповідний проєкт пропонує процедурні кроки й інформує про можливості підтримки під час повернення в Україну як з боку держави, так і з боку неурядових організацій, зокрема щодо:
- комунікацій з органами влади та організаціями, які надають допомогу в країні перебування, зокрема з питань статусу тимчасового захисту;
- довідок та підтверджуючих документів, які стануть у нагоді після повернення;
- документів для повернення в Україну та можливості продовження терміну їх дії;
- визначення виду транспорту та послуг Укрзалізниці;
- допомоги від країн перебування для повернення в Україну;
- грошової допомоги від держави та отримання статусу ВПО після повернення;
- житла, працевлаштування, підприємництва, безоплатної правової допомоги, гуманітарної та психологічної підтримки, а також підтримки від неурядових організацій по всій Україні;
- державних онлайн-сервісів та послуг;
- контактів уповноважених органів влади та організацій.
За матеріалами МОН
4 грудня
МОН проводить громадські обговорення з громадами щодо реформи старшої школи
Про Держстандарт профільної середньої освіти
Як уже відомо, в Україні з 2027 року учні здобуватимуть трирічну профільну середню освіту (10–12 класи) за академічним або професійним спрямуванням. Академічні ліцеї стануть окремими закладами, що дасть змогу створити якісне освітнє середовище для старшокласників. У межах реформи держава працює над формуванням спроможної мережі таких закладів та модернізацією освітньої інфраструктури.
Для створення ефективної мережі закладів, яка враховуватиме потреби регіонів, демографічні особливості та безпекову ситуацію, у МОН співпрацюють з ОВА та громадами.
«Реформа старшої школи покликана подолати розрив між учнями з міст і сіл, забезпечивши рівні освітні можливості для всіх. Заклади мають бути доступними незалежно від місця проживання учнів. Це передбачає створення сучасних ліцеїв із можливістю зручного доїзду або проживання поблизу. Старшокласники зможуть обирати профіль навчання відповідно до своїх зацікавлень і отримувати поглиблену профорієнтаційну підготовку», — зауважив заступник міністра освіти і науки з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Дмитро Завгородній.
Цього разу освітяни, представники громад та управлінці обговорили реформу старшої школи та створення мережі академічних ліцеїв у Дніпропетровській і Житомирській областях.
Нині в Дніпропетровській області заплановано створити 161 академічний ліцей і 55 закладів професійного спрямування. У Житомирській — 65 академічних ліцеїв та 35 закладів професійного спрямування. Проте планування мережі закладів у регіонах ускладнено через демографічні зміни й безпекові виклики.
«Сьогодні ми плануємо реалізацію найскладнішого етапу реформи “Нова українська школа” — змін у старшій школі. З 2027 року випускники 9 класів обиратимуть, де продовжувати вчитися, — у професійному коледжі або академічному ліцеї. В академічних ліцеях вони зможуть обирати профіль для поглибленого вивчення і предмети. Ми всі хочемо, щоб якісна освіта була доступною для учнів, незалежно від місця проживання. Тому спільно з громадами й МОН працюємо над створенням мережі закладів освіти», — наголосила заступниця голови Дніпропетровської ОВА Ірина Грицай.
Раніше ми писали про реформу:
- Реформа профільної освіти передбачає зменшення кількості предметів у старших класах
- У МОН роз’яснили про зміни, які передбачає реформа старшої школи
За інформацією МОН
3 грудня
Долучайтеся до Національного уроку волонтерства
В Україні та світі 5 грудня відзначають Міжнародний день волонтера. Саме тому Міністерство освіти і науки закликає учнів і учителів до перегляду Національного уроку волонтерства.
Цього року учасники заходу дізнаються про основи волонтерства, головні події в розвитку українського волонтерства, а також особисті історії молодих волонтерів.
Гостями уроку стануть срібна призерка Олімпійських ігор Ірина Коляденко й український співак YAKTAK.
Долучитися до онлайн-трансляції уроку можна 5 грудня о 9:00 на ютуб-каналі «Перший».
Під час уроку учні зможуть пройти тестування про те, наскільки добре вони розуміють волонтерство. Після трансляції 7 учасників тесту отримають подарунки від брендів SLOW.LY, ORNER, а також Української Волонтерської Служби та U-Report.
Національний урок волонтерства розроблено Українською Волонтерською Службою в партнерстві з ЮНІСЕФ Україна, за підтримки Міністерства освіти і науки України, Міністерства молоді та спорту України та за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW.
За інформацією МОН
3 грудня
Методичні матеріали для проведення Всеукраїнського уроку про інклюзивність
ІПР дитини з особливими освітніми потребами — зразок
Усі діти можуть мати різні захоплення, інтереси, мрії і стан здоров’я, проте ніщо з цього не має визначати їхнє життя чи ставлення оточення до них. Саме тому Україна прагне створити інклюзивне суспільство — таке, де кожен і кожна мають право бути собою, без дискримінації та упереджень.
До Міжнародного дня людей з інвалідністю EdEra разом із радницею-уповноваженою Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’єю Герасимчук і ЮНІСЕФ підготували Перший всеукраїнський урок про інклюзивність.
Міжнародний день людей з інвалідністю визначають 3 грудня та покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності та благополуччя, акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. Цей день є нагадуванням людству про його обов'язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства — людей із інвалідністю.
Спеціально розроблені уроки для різних класів допоможуть пояснити дітям:
- Що таке інклюзивність
- Чому інклюзивність — це про всіх
- Як створити толерантне суспільство
- Як бачити в кожному й кожній особистість
Матеріали уроків, за якими можна провести заняття в класах, доступні для ознайомлення та скачування за посиланням. Тільки разом можливо побудувати суспільство, де всі різні, унікальні, але рівні в праві на щасливе майбутнє!
Урок створено у межах комунікаційної кампанії про інклюзивність «Діти як діти», яку реалізовано Дар’єю Герасимчук, радницею-уповноваженою Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ).
За інформацією МОН
2 грудня
У далекі гори запрошує Ясінянська територіальна громада: досвід співпраці із закладами освіти
Про громаду
Ясінянська територіальна громада Закарпатської області — найвисокогірніша в Україні! Займає площу 533,7 км2 і є компактною з відносно зручним транспортним сполученням між населеними пунктами громади. До складу Ясінянської ТГ входять чотири населених пункти — селище Ясіня, села Лазещина, Чорна Тиса та Кваси.
Населення територіальної громади становить 20 061 осіб. Ясінянська громада стрімко розвивається, селищний голова Делятинчук Андрій Іванович із командою веде плідну міжнародну співпрацю, реалізовує проєкти для покращення життя мешканців та інфраструктури громади.
Співпраця з органами громадського самоврядування
Зокрема пан Андрій представляє Ясінянську ТГ на різноманітних всеукраїнський форумах та європейських аренах. Громада також є членом: Асоціації міст України, Всеукраїнської асоціації громад, Асоціації малих міст України, Всеукраїнської асоціації об’єднаних територіальних громад, Міжнародної асоціації малих громад, Асоціації інвестиційно-привабливих громад, Обласної асоціації органів місцевого самоврядування, Асоціації «Єврорегіон Карпати — Україна», Угоди мерів, Мерів за економічне зростання, Асоціації курортів України, Клубу мерів України.
Програми підтримки молоді
Однією з найкращих практик Ясінянської громади щодо розвитку освіти є програма «Творчі діти — успішна громада». Згідно з нею учні, які склали ЗНО з результатами 190-200 балів, отримують грошові винагороди. Нині учні-медалісти отримують грошові винагороди за золоту та срібну медаль — по 10000 грн та 5000 грн відповідно.
Ще одна визначна програма «Об'єднані в спорті, сильні духом!», яка створена для підтримки спортсменів Ясінянської громади. Спортсмени отримують винагороди за перемоги в сумі 5000 грн. та 10000 грн.
Шкільний громадський бюджет — інноваційний інструмент громадської участі
Відділ освіти, культури, молоді та спорту Ясінянської селищної ради впроваджує шкільний громадський бюджет — інноваційний інструмент громадської участі. Його мета — спонукати молодь до участі у прийнятті рішень, а також активне залучення молоді до суспільно-політичного життя громади.
Учасниками проєкту стали 5 закладів та майже 1000 здобувачів освіти. Мета конкурсу — навчити учнів та учениць генерувати ідеї, готувати проєкти, комунікувати й працювати в команді, розвинути відчуття причетності до спільної справи та важливості власного голосу. Завдяки участі в таких проєктах формуються активні, свідомі та розумні молоді люди з критичним мисленням, які в майбутньому сміливо братимуть участь у прийнятті рішень громади.
Відповідно до результатів голосування, переможцями проєкту «Шкільний громадський бюджет» на 2024 рік відібрано наступні проєкти:
- «Progress-Room» (Ясінянський ЗЗСО І-ІІІ ступенів №1);
- «Волейбольний майданчик»; (Ясінянський ЗЗСО І-ІІІ ступенів №2);
- «Місце зберігання тривожних рюкзаків» (Лазещинський ЗЗСО І-ІІІ ступенів);
- «Щасливі діти — щаслива держава!» (Чорнотисянський ЗЗСО І-ІІІ ступенів);
- «Облаштування пункту збору у разі надзвичайної ситуації в закладі освіти» (Квасівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів).
Команди-переможці отримали грошові сертифікати на реалізацію цих ініціатив.
Пишаємось нашими здобутками і продовжуємо рухатися в перспективному напрямку розвитку Ясінянської громади. Працюємо задля перемоги, допомагаємо армії та підтримуємо економіку держави. Кожен із нас величезна частина спільної мети — вільна, незалежна та прогресивна Україна!
2 грудня
Зимова магія: знижки на навчання
Зима – час для затишку та саморозвитку. А ми даруємо вам знижки на всі онлайн-курси — це час зимової магії. Не пропустіть свій шанс навчитися новому та досягти успіху!
Оберіть програму із знижкою:
Назва програми |
Сума знижки, грн |
1000 |
|
500 |
|
500 |
|
500 |
|
500 |
|
500 |
|
500 |
|
500 |
|
500 |
|
500 |
|
500 |
|
500 |
|
500 |
|
500 |
|
500 |
|
- |
Обирайте цікавий та корисний курс, який допоможе вам швидко та якісно робити свою роботу, не витрачати час на пошуки потрібної інформації, розробку документів та інше.
Долучайтеся до Вищої школи освітнього менеджменту!
Зателефонуйте менеджеру: 0 800 212 012 (дзвінки безплатні).
2 грудня
Святкові знижки на передплату освітянських видань: зимова магія
Любі колеги, до свят ми хочемо зробити для вас подарунок – додаткові два або один місяці користування е-журналом. Ви платите за 10 або 5 місяців, а ми даруємо ще 2 або 1 місяць додатково. Це подяка вам від редакції за те, що цінуєте й обираєте наші журнали. Пройдімо 2025 рік впевнено разом, із підтримкою одне одного!
Оберіть свій журнал:
Журнал |
Місяці в подарунок |
|
6 місяців / 5+1 грн |
12 місяців / 10+2 грн |
|
2150 |
4300 |
|
1900 |
3800 |
|
1700 |
3400 |
|
1600 |
3200 |
|
1150 |
2300 |
|
1200 |
2400 |
Отримуйте поради від фахівців, які допоможуть вчасно та якісно виконувати вашу роботу та приносити користь країні.
Будьте певні, що ви матимете відповіді на всі робочі питання і під час воєнного стану, і після нашої перемоги.
Замовляйте доступ за телефоном: 0 800 212 012 (дзвінки безплатні).
Слава Україні!
Мирного неба!
1 грудня
Українські учні навчатимуться за новими підручниками
Співпраця з органами громадського самоврядування
Раніше повідомлялося, що конкурсним відбором шкільних підручників займатиметься нова установа.
Таким чином замість Інституту модернізації змісту освіти цей процес перейшов до Українського інституту розвитку освіти (УІРО). Відповідне рішення ухвалив Кабінет Міністрів України.
Насамперед зміни стосуються як друкованих, так і електронних підручників. За словами представника уряду у ВР Тараса Мельничука, Кабмін оновив порядок використання коштів, передбачених у держбюджеті на освітні потреби.
Відповідно до рішення уряду, УІРО став головною установою, відповідальною за вибір підручників для учнів шкіл та студентів закладів вищої освіти.
Конкурсний відбір підручників — ключовий етап у забезпеченні учнів якісними навчальними матеріалами. Попередній підхід викликав багато критики через порушення термінів друку та доставки книг.
Як зауважив голова Комітету Верховної Ради з питань освіти Сергій Бабак, у 2024 році більшість рекомендацій Міністерства освіти та науки не було виконано. Це поставило під загрозу вчасність забезпечення шкіл підручниками у 2025 році.
Також депутати висловлюють занепокоєння щодо доступу до підручників дітей, які перебувають за кордоном. Наразі відсутній чіткий механізм їх забезпечення.
За інформацією Тараса Мельничука